با تحصیل در دانشگاه مجازی VUبه آرزوهای دیرینه تان جامه ی عمل بپوشانید

اطلاعیه فروشگاه

اطلاعیه: فروشگاه گلستان فایل مرکز فروش فایلهای دانشجویی و دانش آموزی میباشد توجه : هنگام خرید روی دکمه تکمیل خرید در صفحه بانک کلیک کنید تا پرداخت شما تکمیل شود مراحل پرداخت را تا زمان دریافت کدپیگیری سفارش ادامه دهید ؛ در صورتی که نتوانستید پرداخت الکترونیکی را انجام دهید چند دقیقه صبر کنید و مجددا اقدام کنید و یا از طریق مرورگر دیگری وارد سایت شوید و یا بانک عامل را تغییر دهید.

مقاله ای در مورد بررسي اثرات سوء زيست محيطي ناشي از آلودگي نفتي در درياي خزر

مقاله ای در مورد بررسي اثرات سوء زيست محيطي ناشي از آلودگي نفتي در درياي خزر

بسم الله الرحمن الرحیم

فرمت فایل :word با قابلیت ویرایش تعدادصفحات : 12 صفحه -

 

 

 

چكيده :

امروزه انواع آلودگي هاي محيط هاي آبي( اقيانوس ها ، درياها ، درياچه ها و رودها ) به دليل اهميت آنها بيش از پيش مورد توجه قرار گرفته اند . درياي خزر به عنوان بزرگ ترين درياچه جهان نيز دچار انوع آلودگي ها مي باشد . اگر چه بعضي از انواع آلودگي ها از مناطق ساحلي و مستقر در خشكي نشأت مي گيرند ، اما عامل عمده آلودگي در درياي خزر آلودگي نفتي مي باشد . مواد نفتي اگرچه در اندازه محدود توسط كشتي هايي بسار كهنه با تانگرهاي كوچك با گنجايش كمتر از 500 تن در درياي خزر حمل مي شوند و افزون بر آن بنادر فاقد محل دريافت و تسهيلات انبار كردن مناسب هستند ، از اين رو خطر ريزش اين مواد به دريا طي حمل و نقل قابل ملاحظه است . مطالعات و تحقيقات نشان مي دهد كه با توجه به كمتر بودن عمق درياي خزر در بخش شمالي و بيشتر بودن عمليات اكتشاف و استخراج نفت در اين بخش و با توجه به جهت جريانات آب درياي خزر كه به سمت بخش جنوبي است ، به نظر مي رسد كه عمليات حمل و نقل مواد نفتي بيشتر به ضرر بخش جنوبي است اين دريا كه ايران در آن قرار دارد تمام شود ، هرچند كه به دليل بيشتر بودن عمق دريا در بخش جنوبي ، اين موضوع مد نظر قرار نگرفته است. با توجه به اهميت درياي خزر از نظر شيلاتي ، اقليمي و اقتصادي ضروري است كه به موضوع آلودگي درياي خزر اهميت ويژه داده شود .

در اين مقاله سعي شده است كه ابعاد و علل آلودگي نفتي درياي خزر و تاثيرات آن و همچنين راهكارهاي مقابله با آن تا حدوده ي مشخص شود. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1- مقدمه

تا مدت هاي مددي اين تصور در ذهن بشر وجود داشت كه آب درياها و اقيانوس ها آنقدر گسترده است كه مي توان از ميزان مواد آلوده كننده آن چشم پوشي نمود . اما امروزه اين مساله با توجه به اثرات مستقيم و غير مستقيم آلودگي آب درياها به زندگي انسان بسيار جدي تر مطرح مي باشد . ]11[ آلودگي هاي محيط هاي آبي و دريايي در اثر عوامل مختلفي شكل مي گيرند كه يكي از مهم ترين اين عوامل نفت و مسائل مربوط به آن مي باشد ]10[ .

درياچه خزر با مساحت 400 هزار كيلومترت مربع بزرگترين درياچه روي كره زمين است ، وسعت آن بيش از 5 برابر درياچه سوپريو، يكي از بزرگترين درياچه هاي جهان در آمريكا مي باشد ]2[ . از اين رو خزر به علت بزرگ بودن آن به عنوان دريا شناخته شده است . همچنين درياي خزر در محل تلاقي خاورميانه ، اروپا و آسيا ، در منطقه هاي بسيار پر اهميت و استراتژيك قرار دارد . اين دريا به علت داشتن جزاير ، تالاب ها ، خليج ها و مصب رودخانه هاي مختلف و به واسطه ارزش هاي زيستگاهي براي گونه هاي كمياب و ويژگي هاي تنوع زيستي منحصر به فرد خود از اهميت اكولوژيكي به سزايي برخوردار است . كشور ايران به دليل داشتن مرزهاي گسترده دريايي در شمال و جوب در معرض خسارات زيست محيطي و اقتصادي ناشي از تردد كشتي ها و انتقال آب توازن آنها قرار دارد . در حال حاضر اگرچه خطرات بيساري محيط زيست درياي خزر را تهديد مي كند اما آلودگي حاصل از حمل و نقل مواد نفتي از بقيه تاثيرگذارتر است. به گونه اي كه باعث نگراني هاي جدي دراين زمينه شده است . امروزه بخش حمل ونقل نيز به عنوان يكي از آلوده كننده ترين بخش هاي اقتصادي مي باشد كه آثار و تبعات زيان آور آن در بخش هاي مختلف به اقتصاد ملي زيان وارد مي كند . ورود نفت به دريا مي تواند از طريق تراوش هاي طبيعي نفت و گاز و جريان رودخانه ها و يا توسط انسان از طريق فعاليت هاي كشتيراني و حفاري صورت گيرد . از ميان تمامي منابع آلودگي نفتي ، حوادث مربوط به نفتكشها و يا انفجار چاه هاي نفت ، از جمله خطرناك ترين آنها مي باشد كه در مدت زمان كوتاهي باعث فاجعه مي شوند . در اين ميان نفتكشها و لوله هاي انتقال نفت و گاز مهم ترين و متداول ترين روشهاي انتقال منابع هيدروكربن مي باشند . انجام عمليات با اندكي سهل انگاري و نيز ناآگاهي يا آگاهي نادرست از شرايط اقليمي ، تهديدات زيان بار زيست محيطي وجبران ناپذيري به همراه خواهد داشت . توجه به ويژگي هاي منحصر به فرد هر محيط آبي ، پيش از انجام عمليات لوله گذاري در بستر دريا ، آگاهي از شرايط فيزيكي وشيميايي ، زمين شناسي ، اقليمي و زيست محيطي مناطق مورد نظر لازم و ضروري است . خوردگي لوله هاي نفت و گاز در بستر دريا ، فرسودگي آن و از بين رفتن پوشش هاي حفاظ لوله هاي فلزي در محيط دريايي مي تواند باعث نشت نفت و گاز در اكوسيستم هاي آبي شود .

 

 

 

 


اشتراک بگذارید:

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 6,570 تومان
(شامل 10% تخفیف)
مبلغ بدون تخفیف: 7,300 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه
کدتخفیف:

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
Asarate-sue-aludegee-nafteye-daryaye-khazar_801309_3784.zip30.6k

آشنایی کلی با دانشگاه مجازی VU و روشهای آسان وکم هزینه تحصیل در آن

آشنایی کلی با دانشگاه مجازی VU	و روشهای آسان وکم هزینه تحصیل  در آن بسم الله الرحمن الرحیم –فرمت فایل : word (با قابلیت ویرایش ) –تعداد صفحات : 13 صفحه -   فهرست مطالب   عنوان                                             & ...

توضیحات بیشتر - دانلود 8,895 تومان 8,006 تومان 10% تخفیف

دسته بندی محصولات فروشگاه

نظرسنجی

کدام نوع از فایل های زیر مورد نیاز شماست
filesell filesell